Duyuruların ve Haberlerin Tümünü Görüntüle


Geomatik Mühendisliği


geomatics

İstanbul Teknik Üniversitesi, İnşaat Fakültesinin üç bölümünden biri olarak 1969 yılında kurulan Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü, 2009 yılında GEOMATİK MÜHENDİSLİĞİ ismini almıştır.

Bölüme her yıl ÖSS sınavı ile 70 öğrenci alınmaktadır. Öğrenciler 4 yıllık lisans eğitimi (+1 yıl İngilizce Hazırlık) süresince toplam 153 kredi ders alarak ve ilaveten 14 hafta mühendislik stajı yaparak “Geomatik Mühendisi” ünvanı almaya hak kazanırlar. Bölüm öğrencileri lisans öğrenimleri sırasında Çift Anadal Programı (ÇAP) vasıtasıyla üniversitemizin herhangi bir bölümünde, ikinci dalda lisans diploması almak üzere öğrenim görebilmektedirler. 2002 yıldan beri Bölümümüz, Yüksek Lisans ve Doktora öğretiminde de “Geomatik Mühendisliği” program adıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Bölümümüz 2004 yılından itibaren ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology) akreditasyonu almış olup, bu özelliğiyle ülkemizde alanındaki tek bölümdür. Geomatik Mühendisliği bölümümüz, uzun zamandır, dünyanın gelişmiş üniversitelerinin eşdeğer programlarının değişim sürecini izlemekte ve ders programları ile içerik yenileme çalışmaları yapmaktadır. Geomatik mühendisliği bilgi çağının önemli bir iş alanını oluşturmaktadır.

Uluslararası meslek kamu oyunda bu iş alanı için meslek adı olarak yaygın bir kabul gören GEOMATİK, yer yuvarı ve yer yüzü ile ilgili konum bilgilerinin üretiminden kullanılmasına etkin bir iş akışını oluşturmanın bilimi ve teknolojileri bütünüdür. Geomatik Mühendisliği, arazi yönetimi kapsamında kadastro, taşınmaz mal değerleme ve geliştirilmesi kavramları ve bunlara bağlı arazi/kent bilgi sistemi düzenlemelerini de içermektedir.


ITU Geomatics Engineering Undergraduate Program: Accredited by the Engineering Accreditation Commission (EAC) of ABET, www.abet.org
Related links: